piszemy bo kochamy kino
Blog > Komentarze do wpisu
FILM GANGSTERSKI JAKO AMERICAN BAD DREAM część 1

Koniec XIX i początek XX wieku. Okręty wypełnione ludźmi. Setki różnych opowieści, połączyły się na moment, aby stworzyć wspólną historię. Tysiące twarzy, którym przyświecał jeden cel. Cel spełnienia snu o wolności, bogactwie i szczęściu po wsze czasy. Część z nich, jak na przykład rosyjscy Żydzi, którzy uciekali przed prześladowaniami religijnymi, w Ameryce miała odnaleźć schronienie i zaznać spokoju. Większość z nich uciekała jednak od ubóstwa. Włosi, Irlandczycy, Rosjanie, Polacy – wszyscy pragnęli tego samego. Bogactwa, które obiecywał nowy kraj. Dlatego też, wszyscy oni płynęli do Nowego Świata. W poszukiwaniu amerykańskiego snu.

Mimo, że życie w Nowym Świecie było o wiele lepsze od tego, przed którym uciekali amerykańscy imigranci, nie dawało ono spełnienia snu, o którym wszyscy marzyli. Dla niektórych szansą na realizację marzeń było wkroczenie na przestępczą ścieżkę.

Na krótko przed wybuchem I wojny światowej gangi zaczęły stanowić coraz większy problem dla amerykańskiej sfery politycznej. Opinia publiczna domagała się stanowczej walki z przestępczością, a także przeprowadzenia reform. Politycy nie mogli pozwolić sobie na dłuższe tolerowanie gangsterskich wybryków. Przestępcy popełniali coraz śmielsze zbrodnie i liczyli na ich tuszowanie przez grupy polityków (często według wyznaczonego cennika). Kiedy wybuchła I wojna światowa, wielu gangsterów zostało wcielonych do służby i wysłanych do Europy. Ludzie ci po powrocie do Stanów Zjednoczonych stanęli wobec niecodziennej sytuacji, aby przeżyć, musieli znaleźć uczciwą pracę. Wtedy właśnie nastąpiły dwa wydarzenia, które w znaczący sposób wpłynęły na rozwój przestępczości zorganizowanej w Stanach Zjednoczonych. Mowa tutaj o wprowadzeniu prohibicji oraz o wielkim kryzysie. Wydarzenia te sprawiły, że ludzie ci, aby zrealizować American Dream, musieli na nowo zwrócić się w stronę przestępczości zorganizowanej.

Gangi rosły w siłę, a ich metody stawały się coraz bardziej brutalne. (Przykład: Al Capone. W apogeum swojej potęgi jego organizacja liczyła ponad 1 tys. członków, z których większość biegle posługiwała się bronią. A jednak podwładni Capone stanowili tylko cząstkę jego siły. „Policja należy do mnie” – twierdził Capone i nie mijał się z prawdą. Co najmniej połowa chicagowskich policjantów była na jego usługach. Capone opłacał też lokalnych radnych, prokuratorów stanowych, burmistrzów, lokalną legislaturę, gubernatorów, a nawet kongresmenów.) Wtedy właśnie, jako wiwisekcja amerykańskiej rzeczywistości, powstało kino gangsterskie. W tych produkcjach specjalizowała się wytwórnia Warner Bros, a gatunek zapoczątkowały takie nieme obrazy jak: „Muszkieterowie z Pig Alley” (Reż. David Griffith, 1912) oraz „Ludzie podziemia” (Reż. Josef von Sternberg, 1927).

Muszkieterowie z Pig Valley (D.W. Griffith, 1912)

sobota, 23 października 2010, nkplock

Polecane wpisy

  • ŚNIADANIE DO ŁÓŻKA

    Już 10 listopada, na ekranach naszego kina, najnowsza polska komedia: ŚNIADANIE DO ŁÓŻKA. Reżyserem tego filmu jest Krzysztof Lang, twórca Miłości na wybiegu .

  • PIŁA VII 3D

    Owszem, w piątek w Przedwiośniu będzie można dokładnie przyjrzeć się Zacowi Efronowi, ale to nie wszystko. Przygotowaliśmy dla Was seans, na którym, ze strachu,

  • ZANIM ODEJDĄ WODY

    Niebawem na ekranach kin najnowszy film Todda Phillipsa (twórcy m.in. kultowego już Kac Vegas ) - Zanim odejdą wody . Komedia, w której głowne role grają triumf